TÁBORY

Tábory dobřichovických skautů

1946Společně s Rokycanskými skauty na Zbirožském potoce pod Lhotkou u Terešova
1967Stvořidla na Sázavě
1968U Spolského rybníka v Jižních čechách
1969Na Slunečním ostrově u obce Čilá na Berounce
1970U Spolského rybníka v Jižních čechách
1971Hájovna Hranice – Kozí hory – Dobříš
1990Skauti: putovní tábor z Rožmitálu pod Třemšínem do Dobřichovic, Vlčata a Světlušky: na chatě v Jáchymově v Krušných horách
1991Pod Velkou Lečicí na Kocábě
1992 – 1995Čtvrtý Hamr na Kocábě ve Staré huti
1996 – 20??Čertova (Ďáblova) kolíbka na Radnickém potoce pod Lhotkou u Radnic

Tábor 2004

Tak jsme se vrátili z tábora. Je to sice už dva týdny, ale nějak jsem se nemohl dostat k tomu, abych něco napsal. Tábor se nám docela vydařil. Jeli jsme, jako obvykle, na louku, která je blízko Radnic (asi 6 km). Když jsme 3.7. odjížděli, tak bylo pěkné počasí, ale jakmile jsme přijeli, tak začala být zima a docela často pršelo. Na táboře jsme byli jenom my (skauti) a skautky. První týden jsme jenom stavěli tábor.

Ve středu jsme vyrazili na puťák. Někdo sice měl nějaké připomínky, že se mu nikam nechce, a tak dále, ale nakonec jsme všichni úspěšně vyrazili asi v deset hodin po svačině. První den jsme se vydali směrem na Svinnou. Potom jsme procházeli obcí, na jejíž jméno si nevzpomínám. Tam jsme doplnili sušenky, bonbóny a podobné sladkosti a vydali se na další cestu. Šli jsme docela dlouho po silnici v hrozném horku, takže jsme se zastavili v lese na oběd. V táboře jsme dostali nějaké jídlo, například konzervu “lančmítu”, instantní polívky, kus chleba apod. Až na malé problémy (nebyla voda na umytí ešusu, jeden nejmenovaný Ilustrační fotojedinec měl místo pevného lihu petrolej na podpalování kamen, takže si zkuste představit, jak vypadal jeho ešus po vaření(ale měl jsem největší oheň – pozn. red.)) vše proběhlo v pohodě. Na noc jsme se zastavili u nějakého malého potůčku. Postavili jsme si roveráky a šli spát. Ráno nás Vlk (náš vedoucí) vzbudil už v sedm hodin. Rychle jsme si zabalili a vydali se na cestu. Snídaně byla až o kus dál, abychom nezdržovali. Kolem poledního jsme dorazili na zříceninu hradu Radeč. Chvíli jsme se kochali výhledem do pěkné krajiny a pak jsme se zase vydali na cestu. Odpoledne jsme měli namířeno do jedné vesnice, abychom si nakoupili nějaké zásoby. Po cestě jsme ještě potkali nějaké dvě paní, které nám řekly, že v tom obchodě mají otevřeno asi do pěti. Byly čtyři hodiny a zbývalo ještě pár kilometrů. Do vesnice jsme udýchaně dorazili asi ve tři čtvrtě. Ale bylo zavřeno. Na krámě měli napsáno, že ve čtvrtek mají jenom do půl druhé, ale nějakým zázrakem tam prodavačka ještě byla, takže nám nakonec zásoby prodala. Potom jsme zjistili, že v obci je koupaliště. Vydali jsme se tam a zjistili, že to koupaliště je taková hnusná nádrž plná hnusný vody, ale bylo vedro, takže jsem se namočil i já a to je co říct. Strávili jsme tam asi hodinu. Potom jsme se vydali hledat místo, kde přenocujeme. Našli jsme takové místo v lese, kde bylo plno mravenců a obtížného hmyzu, ale bylo to to nejlepší na co jsme narazili. Ale večer mi na mobil volala Bublina (vedoucí), že se k nám blíží strašná bouřka s kroupami a že si máme dát pozor. Asi půl hodiny nato začalo pršet. To ještě bylo v pohodě. Potom začalo docela dost foukat a nakonec přišla ta bouřka. Sice trvala asi půl hodinky, ale takový déšť jsem ještě nezažil. Naše roveráky byly k ničemu, tak jsme se všichni sešli u Vlka pod jeho velkou nepromokavou celtou. Když přestalo pršet, tak jsme šli zjistit, co nám zmoklo. Mě všechno, až na spacák, který jsem zachránil zabalený v pláštěnce. Většina z nás se naskládala k vlkovi a tam jsme nepohodlně přespali. Ostatní si lehli do svých promočených roveráků.Ráno jsme vstali a zabalili mokré věci. Původně jsme se chtěli vrátit v sobotu, ale kvůli bouřce jsme se rozhodli puťák předčasně ukončit. Vydali jsme se do Radnic. Tam jsme si ještě něco nakoupili a potom vyrazili do tábora. Když jme přišli, shodili jsme ze sebe všechno mokré a šli jsme odpočívat.

Vlčata přijela v sobotu. Od tohoto víkendu se začalo zlepšovat počasí. Také začala probíhat celotáborová hra, které se účastnili skauti, skautky i vlčata. Byla na motivy starověkého Egypta a já a Přemek jsme s ní začali pomáhat vedoucím. Hra se celkem dařila. Šlo o získání nádoby, která patřila nějakému národu. Hledaly se střepy v zemi a pak se nádoby slepovaly. Na závěr hry se měla slepená nádoba donést do svatyně a tam se měla naplnit neuvěřitelným bohatstvím.

Ke konci druhého týdne jsme se ještě vydali do Radnic. Taky přijel pan předseda místního zemědělského družstva a požádal nás, abychom přišli na brigádu, za kterou nám ve stodole uschovají věci na další rok. Jeli jsme tedy na pole a z ječmene jsme vytrhávali pšenici, která tam omylem vyrostla, aby se jim nesnížila jeho kvalita a nedostali za to méně peněz.

Další dny probíhaly celkem v klidu. Ve čtvrtek třetího týdne měl být slibový oheň. Tak jsme ho ve středu začali připravovat. No a pak se mi to stalo. Nějak jsem dělal zásek na jednom polenu a nějak jsem nedával pozor a seknul se do prstu a kloubu na levé ruce. Bublina mi to zavázala a jeli jsme do Rokycan na šití. Opravdu hezký zážitek, zvlášť Ilustrační fotokdyž mi řekli, že jsem si přeseknul šlachu a že to budu mít měsíc v sádře, aby to dobře srostlo. Opravdu jsem z toho měl radost. Ten den ještě měla být závěrečná hra k celotáborovce. Já jsem ale nemohl, což byla škoda. Ve čtvrtek jsme začali bourat tábor. Tedy já jsem seděl na židli a radil jsem ostatním. Večer byl ten slibový oheň, který byl “pokřtěn” mojí krví. V pátek se taky bouralo. V sobotu ráno se začaly věci odvážet do stodoly. Batohy se dopravily na louku, kam mohla Avie, která je potom odvezla domů. Mezitím se sebrali vlčata a skautky a šli na nádraží na vlak. Po chvíli je následovali skauti s Vlkem. Já s Přemkem a několika vedoucími jsme tam zůstali, dobalili a donakládali zbylé věci a jeli domů autem.

Takže to bylo pár řádek o našem táboře. I přes to, že jsem si málem useknul prst, musím říct, že se mi tam docela líbilo.

Tábor 2005

Tak jsme se opět vrátili z tábora. Na rozdíl od minulého roku se nikomu nic závažnějšího nestalo (tedy mě). Tentokrát s námi jeli i Bobři ze Řevnic, ale i přesto nás bylo velmi málo – něco přes dvacet a s vedoucími okolo třiceti. Je to hlavně tím, že už nemáme světlušky ani skautky, takže pokud by je někdo chtěl vést, tak se může ozvat.

Vyrazili jsme 2. července a jako obvykle ke Lhotce u Radnic. Ze začátku bylo pár dní docela hezky, ale potom se to začalo kazit a pršelo celý týden. Dospěli jsme k názoru, Ilustrační fotože tato louka je snad nejdeštivější v republice. Ve druhé polovině bylo sice pár dní pěkně, ale potom se to zase zkazilo a zima trvala až do konce.

I přes nepřízeň počasí jsme se snažili fungovat jako obvykle a snad se nám to i dařilo. Takže jsme samozřejmě hráli (vedoucí připravovali) celotáborovou hru – tentokrát na téma pravěk. Děti si např. vyzkoušely lov na mamuta v lese (mamut = vedoucí s buřty v batohu), stavěly si přístřešky pro svojí tlupu, ve kterých i přespaly, lovily l ukem divoké slepice (mražená kuřata), která si potom sami opekly nebo si vyráběly sošky z hlíny a hrály mnoho dalších zajímavých her.

Letos byly dokonce dva slibové ohně. První byl kvůli Broskvoňovi, který odjížděl z tábora o týden dříve a ten druhý byl v obvyklou dobu přichystán pro ostatní. Tento rok nikdo nesplnil ze skautů Tři orlí pera, ale některá Vlčata splnila Tři bílé tesáky. Další den (středa) byl závěr celotáborové hry v pavoučím údolí. Ve čtvrtek se začalo pomalu balit a během pátku se skoro všechno zbouralo i za deště. (chudák Vlk, teď bude muset na zahradě sušit típí (tea – pea / tee – pee / týpý / týpí / típý)) A v sobotu 23. července se odjíždělo domů. Skauti, Vlčata jeli vlakem s Vlkem, Myšlenkou, Hankou a Aničkou a ostatní vedoucí se domů dopravili auty.

I přes to, že většinu tábora pršelo, se mi tam opět docela líbilo. (a Přemkovi samozřejmě také)

Na zdar Národního divadla

Martin

Tábor 2007

1. týden

Když jsme me měli všechno postavené, tak jme si jedno odpoledne udělali výlet na hrách na pole asi 3 km od tábora.

Puťák

Na puťák jsme vyrazili koncem týdne. Trasa: Lhotka u Radnic, Libštejnský mlýn, Liblín, Hřešihlavy, Svinná. Ušli jsme okolo 30 kilometrů. Přenocovali jsme u cesty ze Svinné do tábora (5 km od tábora)

Tajné zkoušky

  • 24 hodin stresu
  • záchod (vydržet 3 minuty v záchodovém sedu)
  • potápění (vydržet 20 sekund pod vodou)
  • lízátko (všichni přihlášení dostali lízátko)
  • dobrota (v přehradě jsme jedli fialové těstoviny a zelenou rýži)

Přepad tábora:

Při přepadení nám byla odcizena vlajka a zanechán dopis s pokyny, a tak jsme vyrazili k fotbaláku -> stodola (kde máme uložené věci) -> tábor. Když jsme byli na vedlejší louce od tábora, tak jsme tam zanechali sladkosti, vzali si vlajku a běželi do tábora, protože nás hnalo BOBR komando v převleku duchů.

 Hra:

Pohádková země Hadarak má nepřítele – černokněžníka, který chce ovládnout Hadarak,    naším úkolem je zničit černokněžníka a pomoci obyvatelům Hadaraku (gorilám, žábám a    papouškům)

Počasí nám přálo (někdy až 35°C)

Z našeho oddílu na táboře byl: Palmex, Přemek, Řízek, Michal a já.

Šimon

Tábor 2009

Na letošním táboře nás bylo oproti minulým rokům hodně. Celkem nás bylo něco okolo 60 lidí. Počet lidí se projevil i na celkové velikosti tábora – postavilo rekordních 13 tee-pee. Z našeho oddílu byl na táboře: Vlk, Palmex, Přemek, Řízek, Michal, Marta, Matouš, Adéla a Šimon.

Počasí nám přálo celé tři týdny, jelikož začátkem července propršelo téměř všude, ale u nás ne. Tedy jenom párkrát. Během tábora jsme měli jednodenní výlet do ZOO v Plzni.

Nulťák

Na první víkend nám přijelo pomoct i pár rodičů. Za víkend jsme stihli postavit jídelnu, hangár, stany, latrýny a všechny tee-pee. Od pondělí už nás bylo méně, přesto jsme pracovali jak jen to šlo. Do pátku jsme postavili přehradu, některé stany, zatloukali postele, pokáceli soušku na stožár, nanosili dřevo na topení, udělali kruh kolem ohně, složili trampolínu a plno dalších věcí.

Práce jsme měli tolik, že jsme nestihli ani puťák. Přesto jsme v pátek šli na jednodenní výlet Lhotka u Radnic – Svinná – Hřešihlavy – zřícenina hradu Krašov – Bohy – Liblín – Lhotka u Radnic.

Hra

Letošní táborová hra se jmenovala Alvarez. Všechny skupiny plnily úkoly podle zápisků z Alvarezova deníku. Většina etapových her se odehrávala ve dne – peníz průkazný, lovení mincí v potoce, útržky deníku, … a někdy byly i noční etapy – měsíční kameny, gambaly, … Plněním úkolů se postupně blížily k závěrečné etapě, při které museli chytit Rodrigův klíč a vydat se na noční putování pro poklad Aztéků.

Tajné zkoušky

  • hnus z ešusu (přenášení octové tekutiny z ešusu do ešusu)
  • hadí hnízdo (šáhnout do sudu plného „hadů“ pro kostku)
  • slimák (na břiše se každému plazil slimák)
  • žužu had (sníst podivnou želatinu ve tvaru hada/ještěrky)

Šimon

Tábor 2010

 

Letos nás na táboře bylo stejně jako loni, tedy něco okolo 60 lidí. Z našeho oddílu se tábora zúčastnil(a): Michal, Šimon, Majda, Kája, Štěpka, Gábina, Marta, Matouš, David a Adéla. Přemek, Palmex a Řízek se na nás přijeli párkrát podívat a pomáhali nám se stavěním a bouráním tábora. David a Marta splnili zkoušku Tři orlí pera a Gábina složila slib skautek. Počasí bylo nejlepší z celého července – každý den slunečno s teplotami okolo třicítky. Zapršelo jenom třikrát a z toho jednou zase při bourání. Hlavní atrakcí letošního tábora se stala skluzavka do vody, která se hojně využívala každý den. Jednou odpoledne se nám vyvrátil strom do tábora, nestalo se nic vážného a hasiči nám pomohli strom rozřezat. Dominantou tábora se stala vázaná táborová brána.

Nulťák

víkendu jsme postavili stejné věci jako vždy (jídelnu, hangár, kuchyň, latrýny) v hojném počtu. Od pondělí nás na stavbě tábora pracovalo jen 13. Pokračovalo se se stavbou přehrady, zatloukáním postelí, vyrobením ešusovníku, postavením stožáru,… Každý večer jsme si zahráli fotbal a po vykoupání v přehradě jsme povídali v jídelně u čaje. V pátek se nešlo na výlet a udělal se odpočinkovější den. Roveři neodpočívali a rozhodli se postavit vázanou táborovou bránu.

Výlety

 

V polovině tábora jsme všichni vyrazili na odpolední koupání k Berounce. Mimo etapovou hru, jsme se koupali, hráli vodní hry a všelijak dováděli. Začátkem posledního týdne jsme se vypravili na výlet do Radnic, aby si všichni mohli koupit nějaké sladkosti. Cestou z Radnic jsme se stavili v Kamenci u vodní nádrže na vykoupání.

Hra

 

Námětem letošní celotáborové hry byly Staré pověsti české. Hraním jednotlivých her se děti dozvídaly, o čem jsou dané pověsti. Každý večer se četla před spaním pověst, která se ten den hrála. Pověsti, které se hráli: O Čechovi, Kazi a její rod, O Bivojovi, Dívčí válka, Opatovický poklad, O Daliborovi z Kozojed,… Bivojovi se podařilo ulovit kance a tak jsme jeden večer rožnili sele. Jednotlivé rody (skupiny dětí) si vybojovaly svá území, na kterých si vybudovaly přístřešky, pole a hradby. Území sloužilo jako útočiště při různých hrách. Při závěrečné hře si rody vyrobily šém a v noci oživili golema, který jim připravil bohatou snídani.

Tajné zkoušky

  • řízek (při obědě všichni dostali přednostně řízek)
  • ranní sprcha (po budíčku do plavek a sprcha studenou vodou z kotlíku)
  • posilování (udržet se na větvi co nejdéle)

Šimon

Tábor 2011

Letošní tábor měl přibližně 55 účastníků. Počet byl stejný, jako jiné roky, ale měli jsme hodně malých dětí. Největší zastoupení měli vlčata, světlušky a bobříci. Skautů a skautek bylo po málu. Z našeho oddílu se tábora zúčastnil(a): Vlk, Michal, Šimon, Smíšek, Majda, Štěpka, Gábina, Matouš, Marta, a Adéla. Palmex, Přemek a Řízek nám pomohli při stavění tábora a také se na nás přijeli párkrát podívat. Matouš a Adéla splnili zkoušku Tři orlí pera. O táborovou kuchyň se starali roveři s pomocí dětí, takže jídelníček byl pestrý. Jediné co nám na táboře moc nepřálo, bylo počasí. Během prvního týdne bylo dosti chladno a deštivo, druhý týden a část třetího týdne bylo polojasno a někdy i slunečno s teplotami okolo 25 °C. Ovšem uprostřed posledního, třetího týdne se přehnala ohromná bouřka a hladina potoka se hodně zvedla. Nejenom, že nám voda vymlela část louky, ale měli jsme problém dostat auta z louky na silnici. Všechno jsme zvládli a máme mnoho zážitků.

Nulťák

Na začátek letošního nulťáku nám přijelo pomoct hodně tatínků. A proto jsme toho během víkendu stihli snad víc, než za celý týden. Za víkend jsme postavili stany, jídelnu, hangár, kuchyň, tee-pee, latrýny a zatloukli jsme několik postelí. V sobotu jsme dokonce přemluvili tatínky, aby si s námi zahráli fotbal. Za víkend jsme postavili 12 tee-pee na naší louce a jedno tee-pee na vedlejší louce, které bylo určené pro návštěvy. Po víkendu nás zbylo na stavění přibližně 15. Zatloukali jsme postele, stavěli přehradu, vyráběli ešusovník, řezali dřevo do kuchyně, vyráběli stožár a dodělávali jsme nejrůznější drobnosti. Ve středu večer jsme měli celý tábor postavený a tak jsme si na čtvrtek naplánovali výlet po okolí. Navštívili jsme okolní vesnice – Liblín, Bujesily – a cestou jsme se vykoupali v Berounce. V pátek jsme měli volný den, odpočívali jsme v táboře. V sobotu jsme se aktivně zúčastnili fotbalu nahoře ve Lhotce.

Hra

Letošní hru jsme rozdělili zvlášť pro malé (vlčata + světlušky + bobříci) a zvlášť pro velké (skauti + skautky). Námětem celotáborové hry byli Vikingové. Jednotlivé rody získali od Odina třetinu ledového kamene. Postupně putovali, cestu jim však znepříjemňovali ledoví obři, kteří jim kámen na krátkou dobu ukradli. Poté co při nočním boji získaly rody třetinu ledového kamene zpět, vydaly se na poslední cestu, kde dohromady spojili své díly ledového kamene. Jednotlivé etapy: stavba rodových laviček k ohni, výroba obydlí, boj o ledové kameny, stoj na kůlu, Setonův hrnec, výroba a obětování krávy, noční lovení ledových kamenů, příprava jídla pro celý tábor, prozkoumávání civilizace, kladky, putování po vodě, …

Tajné zkoušky

  • ham (sníst lentilku v domnění, že se jedná o list/kůru/bukvici)
  • těstoviny (nabrat těstovinová kolínka špejlí uchopenou v puse)
  • hodinky/hrnek (zvednout hodinky/hrnek ze země pusou)
  • ranní koupel (po budíčku skočit do půl minuty do přehrady)
  • lázně (celý se napatlat blátem z louže)
  • smích (smát se se sušenkou těm co se nepřihlásili na tajnou zkoušku)
  • trojice (vylosovali se trojice dětí, každá trojice se svázala provázkem na dobu 5 hodin)

Šimon

Tábor 2012

Letošní tábor měl zhruba 52 účastníků – 38 dětí a 14 vedoucích a roverů. Početně převažovali skauti a skautky nad vlčaty a světluškami. Z našeho oddílu se tábora zúčastnil(a): Vlk, Michal, Šimon, Smíšek, Matouš, Marta, a Adéla, Jára a Patrik. Na pár dní se přijela podívat Štěpka a Majda. Palmex, Přemek a Řízek nám pomohli při stavění a bourání tábora. Slib skautů složil Patrik a Jára. Výsadek absolvoval Matouš, Marta a Adéla. O táborovou kuchyň se pro velký úspěch znovu starali roveři s pomocí dětí. Dokonce i počasí nám vycházelo téměř podle našich představ. Celý tábor bylo příjemné počasí s teplotami okolo 20°C bez deště. Když už pršelo tak v noci nebo během poledního klidu. Celý tábor foukal silný vítr, ale to se nám hodilo tematicky do celotáborové hry. Během tábora jsme upravili a dokončili změny na břehu potoka u přehrady. Přijela nás navštívit Šimi s dětmi, Šídlo s dětmi a dokonce i Voštěp.

Nulťák

Na první dva dny nulťáku nám pomohlo hodně tatínků. Vykopali latríny, odpadovku, posekali louku a zatloukli postele ve všech stanech pro bobříky. Během víkendu jsme postavili stany, jídelnu, hangár, kuchyň, tee- pee a latrýny. Přes týden jsme pokračovali s dalšími pracemi – přehrada, srovnání břehu u potoka, výroba mola, stavba stožáru, ešusovník, benátky, zatloukání postelí, … Samozřejmě jsme několikrát během té doby šli do lesa pro dřevo na výrobu kolíků a na topení. Ke konci nulťáku, v pátek, jsme se vypravili na jednodenní výlet. Skautky s Aničkou a Markétou šly do Liblína a Bobři a Vlci se vypravili na delší výlet. Trasa: Tábor-Kamenec-Mostiště-Vejvanov-Babská Skála- Radnice-Kamenec- Tábor. V sobotu dopoledne jsme dodělávali drobnosti a po obědě jsme se vypravili do Lhotky na místní vesnický fotbal.

Hra

Letošní hru jsme opět rozdělili podle věkových skupin zvlášť pro malé (vlčata+světlušky) a zvlášť pro velké (skauti+skautky). Námětem celotáborové hry byl výstup na horu K2. Jednotlivé horolezecké skupiny se měli přes výškové tábory dostat až na vrchol náročné hory a poté se dostat zpět do základního tábora. Soutěžili s italskou expedicí, která se snažila dobýt vrchol dříve než výprava z Československa. V táboře vycházely noviny, které zachycovaly aktuální dění na hoře K2 i jiné dobové události. Jednotlivé etapy: výroba oddílové vlajky, dražba věcí nutných k výstupu na horu, výroba pecí a pečení chleba, strážci ohně, rozdělání ohně na potoce, potravní řetězce (evoluce), zvědové a tajné základny, pochodování na “áčkách”, výzkum okolní přírody, …

Tajné zkoušky

  • běh okolo tyče (oběhnout 10x baseballovou pálku a doběhnout k vyznačenému kůlu)
  • lentilka (udržet v puse lentilku 15 minut aniž by se celá rozpustila)
  • bašta (sníst bonbón zalitý v želatině)
  • záchod (vydržet 5 minut v záchodovém sedu)
  • ocet (přenosit v puse z jednoho ešusu do druhého roztok octu a vody)

Šimon

Tábor 2013

Letošní tábor měl 51 účastníků – 41 dětí a 10 vedoucích a roverů. Početně převažovaly vlčata a světlušky nad skauty a

skautkami. Z našeho oddílu se tábora zúčastnil(a): Vlk, Michal, Šimon, Smíšek, Matouš, Marta, Adéla, Jára a Patrik.  návsi. Cestou do tábora jsem jedli hrách, který rostl podél cesty. V sobotu po poledni jsme se zašliPřemek, Palmex a Řízek přijeli na první víkend nám pomoct se stavěním tábora. Během tábora nás na pár dní navštívila Markéta a Šimi. Také nás dvakrát během tábora navštívil Jirka a Blanka Ptáčkovi, kteří až dlouho do noci hráli na kytaru a my jsme zpívali jako o život. Počasí bylo naprosto úžasné, většinu tábora bylo lehce tropické počasí. Deštivo bylo opravdu výjimečné.

 

 

 

Nulťák

Na první víkend tábora (nulťáku) nám jako obvykle jeli pomoct tatínkové a s nimi přijeli mladší sourozenci skautů a skautek. Tatínků bylo zase o něco více než minulý rok a tak práce rychle přibývala. Když jsme přijeli, louka byla sice posekaná, ale tráva neodvezená. Takže prvním úkolem bylo odvozit trávu. Během víkendu se vykopali latrýny a odpadovka, postavili se stany, tee-pee, kuchyň a jídelna a stihlo se zatlouct pár postelí. V neděli nás pracovní posili opustili a tak už práce nepřibývala tak rychle. Během týdne jsme postavili stožár, ešusovník, benátky a samozřejmě  přehradu. Ta se stavěla na dvakrát, neboť se nám na poprvé protrhla a část kolíků odplavala. Ve čtvrtek už se dodělávali drobnosti – kruh u ohně, táborová brána se směrníky, cedulky na záchod volno/obsazeno,… Uspořádali jsme první roční Tábormena (kilometrový okruh s různými disciplínami – dřepy pod skálou, kliky na skále, lámání dřeva, hod na cíl, brodění potokem, běh v kopřivách). Na puťák se letos nešlo a tak jsme v pátek vyrazili na jednodenní výlet. Trasa: tábořiště – Chockov – Libštejn – Bujesily – tábořiště. Na Libštejně jsme si udělali pravidelnou procházku po zřícenině a v Bujeslilech jsme se opět vykoupali v nádrži na návsi. Cestou do tábora jsem jedli hrách, který rostl podél cesty. V sobotu po poledni jsme se zašli podívat na fotbal nahoru do vsi.

 

Hra

Táborová hra byla, stejně jako jiné roky, rozdělena pro malé a velké. Tématem celotáborové hry byl Divoký Západ. Šerif Caradac se snaží mnoho let chytit banditu Joe Wilda. Šerif je už starý a unavený a proto přenechá úkol mladým (Dangerous revolvers, Blond gang, Joe´s hunters, Bad cowboys). Pomocí telegrafu jim zasílá různé indicie a moudra. Jednotlivé etapy: hledání palíren, přijímání zprávy telegrafem, zlatokopové, osvobozování otroků, výroba větrníků, boj o fazole, pevnost Mafeking, katapulty, divadlo, lovení banditů a Bang. Mimo etapové hry byla na každý den vyhlášena jedna výzva – co nejvíckrát vyhrát hru kámen-nůžky-papír, rozesmát Uju, chytit co nejvíce much, nejdelší ping-pongová výměna, co nejvíckrát se usmát na Zipa,… Závěrečná hra měla podobu celodenního putování s vykopáním pokladu při západu slunce.

 

Tajné zkoušky

–         mléko (vypít mléko z víčka od ešusu hlavou dole)

–         dalekohled (projít překážkovou dráhu s dalekohledem na očích)

–         voda v kalhotách (dát si na hlavu placatý kámen a vylít si ešus s vodou do kalhot)

–         pevná vůle (nést kámen do Radnic a zpět)

Šimon

Tábor 2014

Letos se tábora zúčastnilo 62 osob – 40 dětí a 22 roverů a vedoucích. Opět bylo více vlčat a světlušek než skautů a skautek. Během tábora nás navštívila Šídlo s dětmi, Majký, Dalmi, Hanka a Bacy. Ke konci tábora přijeli také Jirka a Blanka Ptáčkovi, kteří nám zahráli večer na kytaru. Co se počasí týká, bylo to velice pestré. Pár dní tropy a pár dní zase deštivo, ale i tak jsme program zvládli.

Nulťák

Během prvního víkendu nám s prací opět pomohli rodiče a tak jsme toho stihli opravdu hodně. Během soboty a neděle se postavily všechny stany, tee-pee, kuchyň, jídelna, hangár, latrýny a vykopala se odpadovka. Začátkem týdne nás ubylo a i pracovní tempo trochu zvolnilo. Postavili jsme přehradu, ešusovník, stožár, kruh u ohně a plno dalších důležitých věcí. Ve středu už byl tábor zcela postavený a tak jsme ve čtvrtek vyrazili na výlet. Skauti šli s Vlkem na výlet oklikou a roveři vezli rafty na dvoukolkách podél potoka rovnou k Berounce. U řeky jsme se koupali, opalovali, jezdili na raftech, dováděli ve vodě a hlavně odpočívali. V pátek následoval další výlet, na který jsme už šli všichni společně, tentokrát na Babskou skálu. Během výlet jsme sbírali lesní plody a hráli šiškovku. V sobotu na tábor přijeli prckové a začal běžný táborový program. V sobotu odpoledne jsme se šli tradičně podívat nahoru do vsi na turnaj.

Hra

Tentokrát byla táborová hra společná pro všechny, pouze na pár her byly děti rozdělené. Téma celotáborové hry byla škola čar a kouzel. Hlavním úkolem kolejí bylo vyhrát školní pohár. Během jednotlivých etap museli studenti, kouzelníci, prokázat zdatnost v létání, vytvořit si kouzelnický hábit a maskota koleje, vystopovat a zneškodnit trolla, zvládnout základy přeměňování, najít a vykopat kámen Mudrců, poznat přírodniny a vyrobit z nich lektvary,… Některé večery byly pro studenty připraveny noblesní hostiny a rauty. Největší úspěch měl slavností kouzelnický ples, na kterém nechybělo předtančení a živá hudba v podání starších kouzelníků – profesorů. Na plese si skvěle zatancovali mladí kouzelníci i celý profesorský sbor.

Samozřejmě na táboře nechyběl ani večerní program u ohně, noční hry, hlídky, slibový oheň a sportovní aktivity. Nemalou část času jsme věnovali skautské tématice, plnění odborek, odborností, zkoušek a jiných zdatností.

Tajné zkoušky

* pelikán (vydržet stát na jedné noze stanovenou dobu)

* nasávač (přenést lentilky brčkem)

* dva kameny (nosit v každé ruce jeden placák během odpoledne)

* vodonoš (přenášení vody v ešusu na hlavě)

* sladká tečka

Šimon

Tábor 2015

 

Koncem června vyrazily skautské oddíly z Řevnic a Dobřichovic tradičně na společný tábor. Stejně jako jiné roky jsme tábořili na louce nedaleko Lhotky u Radnic. První víkend nám se stavbou tábora pomohli i rodiče, a tak táborové stavby rychle přibývaly. Za víkend jsme postavili tee-pee, stany, latríny, hangár, kuchyň a jídelnu. Začátkem týdne jsme už sami postavili přehradu, stožár, ešusovník, zatloukli postele a dodělali drobnosti.

V polovině týdne byl už tábor zcela postavený a tak byl čas na to si zahrát různé hry a odpočívat u přehrady. V pátek jsme se vypravili na celodenní výlet po okolí. Celý den bylo krásné letní počasí a pětadvacetikilometrový výlet i přes svou náročnost všechny nadchnul. Během výletu nechybělo koupání, poprvé jsme se zastavili u Berounky a po druhé jsme se koupali v nádrži v Újezdě.

 

Po týdnu od příjezdu na stavění na tábor přijeli vlčata, světlušky a benjamínci a mohl začít běžný táborový program. Začala nám celotáborová hra, sportovní aktivity, služby v kuchyni, hlídky, večerní táboráky, noční hry a mnoho dalšího. Téma celotáborové hry byly Rychlé Šípy. Starší měli hru zaměřenou přímo na Stínadla. Hlavním úkolem skupinek rozdělených do stínadelských ulic bylo získat co nejvíce přívrženců na volbu Velkého Vonta.

Během jednotlivých etap prokázali členové ulic svou zručnost v zálesáckém víceboji, schopnost zorientovat se v podzemí, přenosit a rozšifrovat zprávy ze Stínadel, přenocovat u zříceniny Libštejna nebo třeba zvládnout základy ošetřování a zdravovědy.

 

Kromě táborové hry jsme se věnovali skautské tématice, plnění odborek, odborností, bobříků a zkoušek. Skauti si také trénovali tábornické a zálesácké dovednosti, upekli si kuře v Setonově hrnci nebo měli příležitost ulovit si a připravit rybu k večeři. Letošní novinkou byly odpolední a večerní workshopy, kam se děti hlásily podle svého zájmu.

 

Na tábor letos jelo 73 účastníků, což bylo opět o něco více než v minulém roce. Počasí bylo po většinu času tropické, čemuž odpovídal častý program v blízkosti vody. Celý tábor se vydařil a už se těšíme na ten další!

Šimon

Tábor 2016

Začátkem prázdnin vyrazily všechny skautské oddíly z Řevnic a Dobřichovic na tradiční společný tábor. I letos se tábořilo na Rokycansku na louce nedaleko Lhotky u Radnic. První týden, na který jedou vedoucí, roveři a skauti a skautky je pracovní, je potřeba postavit všechny táborové stavby.

Nejvíce se stihne postavit během prvního víkendu, kdy nám pomohou také rodiče. Začíná se jídelnou, latrínou, hangárem, stany a tee-pee. Poté se zatloukají postele do všech stanů a pokračuje se s dalšími stavbami – přehradou, stožárem, kruhem u ohně, ešusovníkem,… Letos jsme postavili většinu tábora velice rychle a tak v úterý mohla první polovina táborníků na výlet a ve středu ta druhá. Na lodě bychom se nevešli všichni najednou a tak vždy polovina pracovala a druhá polovina si užívala na výletu. Udělali jsme si na raftech výlet po Berounce. Ujeli jsme 13km z Liblína do Hřešihlav.  Cestou byl prostor pro koupání, dovádění a kochání se okolní krajinou. Ve čtvrtek a pátek se dodělávali v táboře poslední drobnosti a byl odpočinkový program.

V sobotu přijely děti z mladších oddílů a začal nám běžný táborový program. Tímto okamžikem začíná celotáborová hra, sportovní aktivity, služby v kuchyni, hlídky, večerní táboráky, noční hry a mnoho dalšího. Téma letošní celotáborové hry byla Antika.
Hra byla rozdělena podle věkových skupin táborníků a tím pádem i cíl hry a jednotlivé etapy byly odlišné. Jedno měli však všichni společné a to byly krásné bílé antické obleky a společná olympiáda zakončená rožněním selete. Kromě etapových her bylo uspořádané zdravovědné odpoledne, večerní čajovna, výlet do nedalekých Radnic, další výlet na raftech po Berounce, pravidelné koupání v přehradě a pro starší nechyběl ani vandr po okolí. Také byl čas věnovaný skautské tématice, plnění různých odborností, odborek a zkoušek. Nechyběly ani workshopy s různou tématikou, kam se každý mohl přihlásit podle svého zájmu.

 

Letošního tábora se zúčastnilo celkem 72 účastníků, což je přibližně stejně jako v roce předešlém. Počasí bylo většinu táborového pobytu slunečné, nejednou nás však zastihla bouřka s pořádným deštěm. Alespoň jsme nebyli pořád spálení. 🙂

Šimon