RYSOVÉ V AKCI

Ahoj!

Nudíš se během dlouhých dnů doma bez školy a kroužků?
Využij volný čas a splň si nějaké úkoly. Určitě se při tom zabavíš, pobavíš a třeba i něčemu přiučíš!

Úkoly budeme průběžně doplňovat, tak stránku sleduj, ať ti něco neuteče!

Přejeme příjemnou zábavu a těšíme se na vaše výtvory a zprávy o plnění úkolů.

V případě otázek či nejasností se na nás neváhejte obrátit.

Hodně zdaru vám přejí
Marta a Bára


1. Úkol

Připrav si svačinu, ideálně za dozoru či dopomoci některého z rodičů, obzvlášť, budeš-li chtít něco krájet.

2. Úkol

Zkompletuj si KPZ podle uvedeného seznamu, pokud ji ještě nemáš, můžeš si jí udělat. KPZ je zkratka pro Krabičku Poslední Záchrany, což je nějaká menší krabička (třeba od bonbónů nebo na mýdlo), naplněná drobnostmi, které mohou pomoci ve svízelných situacích. Určitě pak můžeš svůj výtvor vyfotit a poslat nám ho.

Seznam:

 • tužka (malých rozměrů, třeba taková ta z IKEI, nebo nějaká malinká zapomenutá v penálu)
 • papír (nemusí být A4, stačí jakákoliv velikost)
 • kousek křídy
 • knoflíky
 • zavírací špendlík
 • provázek (1-3 m)
 • kousek drátku
 • potravinářské gumičky (3ks)
 • šitíčko – (kousek papírku, na kterém jsou namotané kousky nití různých barev, (2) jehly (můžeš přidat navlíkátko, malé nůžtičky…)
 • svíčka
 • 3-5 sirek připevněných gumičkou k vystřihnutému škrtátku
 • polštářková náplast – nejlépe nastříhaná na různé šířky
 • drobné mince
 • na víčku z vnitřní strany přilepený lístek s tvým jménem a adresou, telefonem na rodiče a tísňovými čísly (záchranka, hasiči, policie)
 • cokoliv co vás dalšího napadne

3. Úkol

Při procházce v přírodě se dívej kolem sebe, pokud po cestě uvidíš nějaký odpadek, tak ho seber a vyhoď tam, kam patří

4. Úkol

Nauč se novou šifru (inspirace zde: https://www.zoubek.cz/homepage/sifry/index.html)
Můžeš nám v ní třeba napsat krátkou zprávu, dát jí vyzkoušet členům rodiny, nebo ji i poslat nám, třeba se taky něco naučíme:))

5. Úkol

Nauč se skládat origami podle návodu. Svůj výtvor nám můžeš poslat vyfocený.

6. Úkol

Při procházce přírodou si zkus zakreslit plánek trasy a vyznačit na něm významná místa (vyhlídka, hrad, pramen, zámek, most, …). Pokud cestou potkáš nějaké lesní zvíře, určitě si to také poznamenej. Trasu nám můžeš popsat a ukázat na další schůzce.

7. Úkol

Pošli nám fotku nebo video, jak si užíváš zimní sněhové radovánky! Třeba z bobování, stavbu sněhuláka nebo andělíčka.. Fantazii se meze nekladou 🙂

8. Úkol

Znáte Rychlé šípy, Stínadla či ježka v kleci? Vydejte se pátrat ve světě Jaroslava Foglara po otiscích Stínadel do staré Prahy a odhalte záhadu hlavolamu. Jedná se o rodinnou hru ve Starém Městě pražském, více informací a jak se zapojit najdete na stránkách https://www.rychlesipy.org/ . Na schůzce se s námi pak podělte o své zážitky a dojmy.

9. Úkol

Začíná se nám blížit jaro, tak proč si ho trochu nepřiblížit? Pokud někdy (ať už při cestě na nákup nebo při procházce po okolí) narazíte na nějakou pěknou větvičku, ideálně už napučenou, ustřihněte si jí, doma dejte do tepla do vody a jen čekejte, až se vám během pár dní krásně rozvine, můžete si ji třeba každý den vyfotit nebo namalovat a pak porovnávat, jak se mění.

10. Úkol

Jedna z mála věcí, která zůstala otevřená, jsou zahradnictví, tak proč toho nevyužít? Můžete si zkusit koupit nějaká semínka (hodně jich mají na výběr i v Lidlu) a zkusit si něco jednoduchého vypěstovat, taková řeřicha roste i v kapesníky vystlané mističce od másla či nějaké pomazánky, a navíc ji po pár dnech můžete sníst, je svěží a obsahuje spoustu vitamínů. (Při pěstování doporučujeme zakrýt mističku při prvních pár dnech potravinovou fólií, vytvoříte tak rostlinkám jakýsi “skleník“.

11. Úkol

Projekt čtení pomáhá – https://www.ctenipomaha.cz/

Musíte číst knížky do školy? Proč jejich četbou nepřispět na dobrou věc? Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou sami čtenáři. Každé dítě, který se zapojí do projektu, získá po úspěšném vyplnění testu (pár jednoduchých otázek, které ověří, zda dítě knížku opravdu přečetlo) kredit padesát korun, který věnuje na jeden z nominovaných projektů.

12. Úkol

Zkuste si vyrobit některé z následujících výrobků z papíru a udělat s nimi závody – buďto můžete zkoušet překonat sami sebe, nebo i svého sourozence či rodiče:)

13. Úkol

Všude nám teď po dešti a po sněhu zbylo spoustu bahna, tak toho pojďme využít, než nám zmizí – při procházce si zkuste všímat stop zvířat, která uvidíte, můžete si je zkusit nakreslit a doma pak pomocí internetu či knížky zjistit, čí stopy jsou. Ti odvážnější můžou zkusit zvíře chvilku stopovat, nebo, pokud máte vhodné vybavení, si můžete zkusit s pomocí rodičů stopu odlít ze sádry, návod např. zde: http://www.medvedi-velkeporici.cz/oznamovatel/odlevani-stop/

14. Úkol

Zkoušeli jste kreslit na mapě pomocí chůze? Je to legrace! Potřebujete aplikaci http://mapy.cz v mobilu. Vyberte si vhodné (a dle nařízení povolené) místo, zapněte v aplikaci funkci Stopař a “kreslete” chůzí. Obrazec lze nakreslit téměř jakýkoli, Stopař se dá přerušit a opět spustit. Trasa se dá případně zpětně kreslit i ve webovém prohlížeči. Tak hurá do toho! Nezapomeňte se svými vychozenými obrázky pochlubit!! Pro inspiraci můžete kouknout na skautský facebook: https://www.facebook.com/skaut/photos/a.423425337446/10157533722807447/.

15. Úkol

Už jste při krácení volných chvílí doma poskládali všechny puzzle? Nevadí! Na stránce https://www.jigsawplanet.com/ můžete vesele skládat další obrázky. Vyberte si obrázek, který se vám líbí, a směle do skládání!

 


Chceš vyzkoušet další online hry a kvízy?
Navštiv stránky dětského kanálu na České televizi, kde mají spoustu různých her!
https://decko.ceskatelevize.cz/hry